Jak se dostat na právnickou fakultu

21.04.2021

Dnešní článek bych ráda věnovala uchazečům o studium na právnické fakultě. Doufám, že článek pomůže všem, kteří o studiu na právnické fakultě, byť jen uvažují.

Od malička jste snili o tom, že se stanete právníky, že budete pomáhat, a dávalo vám to smysl. Nebo prostě nevíte, co jiného studovat, matematiku moc nemusíte, čtení zato zbožňujete. Chcete změnit svět. Nebo jen tuhle republiku. Nebo prostě chcete udělat mamince radost. Ať je váš důvod jakýkoliv, zdá se vám právnická fakulta jako vynikající volba. Není divu, nejste sami. Na právnické fakulty se každoročně hlásí tisíce absolventů středních škol. Jak tedy uspět? 

  • Začněte s přípravou včas

Pokud již víte, že se chcete na fakultu dostat, je třeba, abyste se připravovali včas. Obzvlášť pokud zjistíte, že jsou práva vaší volbou číslo 1 až v maturitním ročníku, není sice nic ztraceno, ale není již čas, ztrácet čas, tak na to myslete.

  • Praha, Olomouc, Plzeň x Brno

Předem si nastudujte, jaký způsob přijímacích zkoušek vás bude na právnické fakultě čekat. Praha, Olomouc a Plzeň vycházejí z výsledků SCIO testů, brněnská právnická fakulta si tvoří svoje přijímací zkoušky TSP (testy studijních předpokladů). Je tedy dobré si zvolit, kterou fakultu budete preferovat ať už s ohledem na vzdálenost, tak i právě na strukturu testů. V Praze navíc můžete získat body navíc za maturitu s vyznamenáním či za jazykový certifikát. Fakulty navíc dávají testům OSP (obecných studijních předpokladů) a ZSV (základních společenských věd) různou váhu, na to pozor!

  • Pod tlakem

OSP nebo TSP mají však jedno společného. Je to stres. Oba testy jsou strukturované tak, že je až nemožné je stihnout v daném časovém limitu. V daném času je však třeba dosáhnout co nejlepšího možného výsledku. Je tedy dobré si předem zjistit, jaké úlohy v testu jsou pro vás snadné, a na ty se zaměřit, a jaké jsou pro vás naopak obtížné. Výsledek testu je pak uveden v tzv. percentilu, kdy se výsledek testu porovnává s výsledkem ostatních uchazečů. Pokud tedy získáte percentil 90, což bych vám moc přála, tak to znamená, že pouze 10 % uchazečů mělo stejný nebo lepší výsledek než vy.

  • Čtěte, čtěte, čtěte

Jako další způsob přípravy pak je možno brát jakoukoliv knihu, protože čtení je něco, co by vám nemělo být při studiu práv proti srsti. Během studia se totiž načtete různých rozsudků až až, je tedy dobré se zdokonalit například v rychločtení.

  • Neztraťte víru

Poslední tip je trochu víc o myšlení než o konání. Je důležité věřit, že to zvládnete a dostanete se tam. Že je to to, co si nejvíc přejete. A i kdyby to napoprvé nevyšlo, neztraťte víru v sebe a zkuste to za rok znovu. Ten případný rok navíc vás může nakonec obohatit mnohem víc, než kdybyste se dostali hned napoprvé. Přesto vám všem ze srdce přeji, aby to napoprvé vyšlo.

                                                                                                                                                Věčná studentka

© 2020-2021⁠ Myšlenky věčné studentky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky